Lyconi omanikule ja loojale Lydia Jordane`le esitati küsimus seoses CIDESCO tunnustatud ilukooliga, et kas spaatli korduvkasutus depilatsiooni käigus on lubatud või mitte. Lydia ütleb, et on salongid, kes seda potivaha puhul teevad ja on salonge, kes mitte. See teema kerkib esile üsna sageli ja on keeruline küsimus.
Allolev tekst on Lydia Jordane seisukoht antud küsimuses.
Selgelt ühest vastust ei ole, sest see sõltub salongi asukohast ja vastava riigi valitsuse poolt etteantud eeskirjadest. Paljude riikide vastavatel asutustel aga puuduvad konkreetsed eeskirjad antud teemaga seoses ning mõnikord kehtivad isegi sama riigi erinevates piirkondades erinevad eeskirjad. Sama kehtib ka kõvavaha taaskasutamise kohta. Ma ei tea, kas teie riigis on see seadusega reguleeritud. Austraalias, näiteks NSW-s (Austraalia osariik riigi kaguosas) taaskasutuse kohta kindlad reeglid puuduvad, kuid ülejäänud riigis on see kindlalt lubatud. Minu teada ei võta enamik salonge kõvavaha taasringlusse ja nii ka meie. Algusaastatel seda siiski tehti ja mingeid probleeme sellega ei kaasnenud. Probleeme võib tekkida depilatsioonis pigem liiga kuuma vaha kasutamisest, vaha valest pealekandmisest või eemaldamisest, nii et nahk võib maha tulla või tekkida verevalumid. See võib juhtuda ka kogenud kosmeetikul, kui mingil põhjusel ei tehta tõmmet õigesti.
Mis puutub LYCONisse, siis meie ei reguleeri ega ütle kellelegi, mida teha, sest meie ei ole otsustajad. Aastate jooksul on salongid enamasti ise valinud, kuidas käituvad. Oli salonge, kes hakkasid propageerima, et nad ei kasuta vahatamisel spaatlit korduvalt, et olla hügieenilisemad ja olla populaarsemad kui teised salongid, mis viis selleni, et ka teised pidid sama tegema.
Mina isiklikult arvan, et spaatli korduval kasutamisel jalgade, käte, rindkere ja selja vahatamisel pole midagi halba, kui nahk ei ole vigastatud ega katki ning kui pärast vaha eemaldamist pole veritsevaid folliikuleid. Vere või vigastuse korral ei tohiks seda teha.
Leian, et brasiilia ja kaenlaaluste depilatsiooni puhul tuleks spaatlit korduvalt vahetada. Samuti ka huulepiirkonnas, kuna selles piirkonnas võib olla sülge, mis võib spaatli ja vahaga kokku puutuda. Leian, et kulmude vahatamisel ühe spaatliga pole midagi halba, sest tegelikult ei puutu see nahaga kokku ja vaha, mis spaatlile jääb, samuti mitte.
Punktid on järgmised:
1.Suurte alade vahatamiseks võite kasutada metallist spaatlit või puidust kehaspaatlit. Paremad on metallspaatlid, kuna metall on soe ja vaha saab paremini hajutada, nii et üks vahavõtt annab teile suurema vahakoguse ja õhema pealekandmise. Metallist spaatlit kasutades kulub pehmet potivaha vähem.
2. Kui kannate nahale pehmet potivaha, siis sellega kraabite nahka, nii et võite koguda surnud naharakke ja võimalikke baktereid, mis spaatli korduvkasutusel vahapotti satuvad. Õhus hõljub aga kogu aeg surnud naharakke. Samuti on need meie ümber hõljuvad bakterid enamjaolt samad, mis meie nahal. Kas teadsite, et suurem osa siseruumide tolmust on tegelikult surnud naharakud? Seega, mida rohkem inimesi majapidamises, seda rohkem tolmu (naharakke).
3. Salongide ja CIDESCOga on nii, et professionaalidena peame looma olukorra, et kliendid tunneksid end hoolitsustel maksimaalselt kaitstult. Ma arvan, et see on kõige olulisem ja kogu selle loo mõte.
4. Mis viib meid selleni, et peame kliendi silmis välja nägema ja tõestama, et teeme õiget asja. Seda, mida salongid suletud uste taga teevad, me ei uuri.
5. Mida ma olen mõnikord öelnud, on see, et meie LYCONis ei ole selleks, et õpetada vahatamisel spaatleid mitte taaskasutama. Oleme olemas selleks, et näidata ja õpetada vaid LYCONi vaha pealekandmist ja eemaldamist ning depilatsioonieelset ja -järgset hooldust.
6. Kui demonstreerime vahatamist näiteks kuskil ilukoolis, siis lähtume sellest, mida konkreetne kool propageerib ja õpetab.
7. Kui ma viin läbi koolitust, kus õpilased teostavad ka depilatsiooni, olen ma öelnud, et nad võivad näha seda, et ma kasutan ka ise ühte spaatlit korduvalt, sest ma ei õpeta hetkel spaatli “mitte korduvkasutust”. Koolitusel keskendun sellele, kuidas vaha peale kanda ja maha võtta. Spaatlite vahetamine võtab aega. Peate kasutatud spaatli prügikasti viskama, teise spaatli võtma ja seda tuleb teha tihti. Keskendun teie vahatamistehnika jälgimisele ja korrigeerimisele, mis on meie LYCONi koolitusel kõige tähtsam.
8. Mis puutub metallist spaatlisse ja CIDESCO kolledžisse, siis CIDESCO-l olid ilmselt omad reeglid taaskasutust mitte teha. Nii et see on see, mida nad peavad õpetama. Kui tuleme sellega kaasa ja teeme vastupidi, jätame neile mulje, et nad õpetavad valesti või siis teeme meie valesti. Seega on parem kasutada puidust spaatleid, et ei tekiks küsimusi. Õpilased ei pea kahtlema, mida kool õpetab, ega arvama, et meie teeme valesti.
Vahatamisel metallspaatli korduvkasutamise korral saate neid puhastada, mis võtab aga aega. Olen kuulnud salongidest, kus on kasutusel vaid paar metallist spaatlit. Spaatlite puhastamiseks kasutatakse näiteks klaasi Wax Solvent vahalahustiga, mille sisse metallspaatel likku pannakse. Seejärel töödeldakse see näiteks Lycotane Skin Cleanser vedeliku või veel parem 70% alkoholiga. Kuid sellele kõigele kulub palju aega.
Kasutades depilatsiooni käigus ainult ühte spaatlit ühe kliendi puhul, jääb endiselt probleem surnud naharakkude korjamises ja nende vahapotti sattumises. See ei lahenda spaatlite korduvkasutamise või mittekasutamise probleemi.
Oleme aastakümneid vahatanud ja spaatleid korduvkasutanud ning probleeme pole olnud. Kuid ajad ja kombed muutuvad ja see, mida inimesed pidasid vastuvõetavaks, on aastatega muutunud.
Kui soovite oma mõtteid jagada, siis andke mulle sellest teada, et saaksin teilt õppida ja võib-olla kõigiga rohkem teavet jagada.
Lyconi looja ja juht Lydia Jordane