MIKS VAHA MÕNIKORD KRISTALLISEERUB?

MIKS VAHA MÕNIKORD KRISTALLISEERUB?

Männivaik-vaha peamine koostisosa

Vaha üks peamisi koostisosi on kampol. See on looduslik koostisosa, mida saadakse männipuust ja nimetatakse männivaiguks. Kampolit korjatakse erinevatel aastaaegadel ja kuna see on täiesti looduslik koostisosa, võib selle sisaldus olla pisut varieeruv. Oleme männivaiku kasutanud juba üle 40 aasta ja sellega väga rahul, sest see loob erilise Lyconi vahakvaliteedi. Kampol ehk männivaik tagab karvadele suurepärase haarde, seetõttu saame eemaldada juba kuni 1mm pikkused karvad. Mõnikord tekib aga kampolis reaktsioon, mis paneb vaha kristalliseeruma. Aeg-ajalt tabab see meid üllatusena aga tavaliselt saab seda lihtsalt parandada. Selleks kuumutame vaha veidi aega kõrgel temperatuuril ja kristallid sulavad.

Kristallid vaha pinnal!?!

Üks põhjusi, miks vaha võib kristalliseeruda, on see, et vaha ei soojendata piisavalt kõrge temperatuurini. Tavaliselt pannakse ööseks taimer ja vaha sulab aeglaselt oma töötemperatuurini, mis suurendab kristalliseerumise võimalust. Enamasti võibki vaha sel viisil soojendada, kuid mõnikord on vaja konsistentsi ühtlustamiseks ja ka steriliseerimiseks kõrgemat temperatuuri.

Vahas olevad tolmuosakesed ja niiskus võivad samuti vaha mõjutada ja käivitada kristalliseerumisprotsessi.

Kuidas kristalliseerumine toimub?

Vaha kristalliseerub, sest jahtumisel liiguvad vaha molekulid aeglasemalt ja hakkavad omavahel rohkem haakuma. Kui temperatuur langeb piisavalt madalale, koonduvad vaha molekulid korrapärasesse struktuuri, mida nimetatakse kristalliks. See juhtub seetõttu, et jahedamas keskkonnas saavad nõrgad tõmbejõud molekulide vahel tugevamaks ning vaha eraldub õlist tahkete kristallidena.

Mida teha?

Vaha tuleb täielikult kuumutada umbes 120 kraadini ja jätta ligikaudu üheks tunniks kuumenema. Kõrge kuumus vaha kvaliteeti ei muuda ega mõjuta.

Seejärel keerake kuumus töötemperatuurile ja vaha on sile ja siidjas nagu varem.

Soovitus: LYCONi Lycopro Duo vahasoojendis kuumeneb vaha pikkamööda ega saavuta väga kõrget temperatuuri, mis tähendab, et vaha sulatamine võtab kauem aega.

Kuumutage vaha kõrgeima temperatuurini ja jätke nii mõneks tunniks või isegi üleöö.